Terapie miminek (0-24 měsíců)

Individualita každé bytosti je obrovská. A to zejména u dětí. Avšak jsou nám známy milníky, kterými by si každé dítě mělo při svém vývoji projít. 

Nejčastější problémy:

  • vyhodnocení motorického vývoje dítěte
  • asymetrie dětí (predilekce hlaviček)
  • centrální koordinační porucha (hypotonie, hypertonie, nedonošené děti)

Při pozorování a vyšetřování každého dítěte se zaměřujeme na 3 důležité oblasti. Těmi jsou Posturální aktivita, Posturální reaktivita a Primitivní reflexologie.

Posturální aktivita jsou pohyby, které by mělo každé dítě umět po dovršení určitého věku. I v této oblasti jsou povolené odchylky, proto nikdy nesrovnávejte vaše dítě se sousedovými, a pokud se Vám něco "nezdá", je lepší zamířit k odborníkovi, s kterým můžete vše zkonzultovat a poradit se s ním.

Posturální reaktivita je soubor 7 polohových zkoušek (dle prof. Vojty), které kvantitativně vypovídají o dosažení úrovně vzpřímení dítěte a o kvalitě globálního vzoru. Polohové testy představují komplikovaný mechanismus držení těla a pohybů, vznikající reflexně po rychlé změně polohy těla. Motorické odpovědi odrážejí reaktibilitu centrálního nervového systému v různých fázích vývoje. Odchylky jsou označovány jako "centrální koordinační porucha" různého stupně.

Primitivní reflexologie jsou reakce nervového systému, které jsou při normálním vývoji pozorovatelné jen v průběhu určitého omezeného času (v tzv. "době vlády") během prvních měsíců života (Moro, Galantův, Asymetrický tonický šíjový reflex, Symetrický tonický šíjový reflex, tonické úchopové reflexy končetin, patní reflex aj.) Jedná se o reflexy řízené míchou. Tyto reflexy s věkem nikdy nemizí. Pouze v závislosti na dozrávání vyšších stupňů CNS jsou tyto reflexy odsunuty do nižších pater mozku a nelze je v pozdějším období u zdravě se vyvíjejícího miminka vyvolat. Tyto reflexy lze pozorovat pouze v případě, že dojde k poškození řízení CNS, např. po mozkové mrtvici u dospělého člověka, infekčních nemocí CNS u dětí apod.


Průběh terapie

U miminek není potřeba, aby byla terapie nikterak násilná, ale je nutné, aby doprovázela miminko při každém vašem kontaktu, aby dítě mělo ty správné stimuly a možnosti pohybu, jaké jen mu dokážeme nabídnout k optimálnímu rozvoji jak psychickému, motorickému sociálnímu, tak i duševnímu.

Vstupní terapie je v délce 50 minut. (součástí terapie je vstupní vyšetření a terapie)

Následná terapie v délce 25 - 30 min. (bez vstupního vyšetření)

Neváhejte mě kontaktovat, brzký termín spolu určitě najdeme, protože zvláště u miminka běží čas velice rychle.